İnternetten Hatalı Ürün Geldiği Zaman Ne Yapmak Gerekir? - indirSOFT
e
sv

İnternetten Hatalı Ürün Geldiği Zaman Ne Yapmak Gerekir?

avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Online Alışverişin Korkulu Rüyası

Hatalı ürün internetten alışveriş yapıldığı zaman çoğu kişinin başına gelen sorunlardan bir tanesidir. İnternet alışverişine olan istek ve ilgi artınca pek çok kurumsal olmayan internet alışveriş siteleri açılmaya başladı ve herhangi bir güvenilirliği olmayan bu siteler insanlara yanlış ya da hatalı ürün gönderdiği için mağdur kişilerin sayısı da arttı. Alışveriş yaparken, internet sitesi ve ürün hakkında araştırma yapmayan kişiler bu hatalarının bedelini böyle maalesef ki bu tarz sorunlar ile ödemektedir. Bu sebeple alışveriş yapmadan önce hem siteyi hem de ürünü iyi araştırıp değerlendirmek gerekir. Alışverişten sonra kargo eve ulaştığı zaman kargo görevlisine paketi açtırıp ürünü kontrol etmek gerekmektedir. Tüketici haklarını bilmeyen kişiler hatalı ürün geldiği zaman nereye başvuracağını bilmedikleri için ürünü kabul etmek zorunda kalıyor. Ancak bu tip durumlarda uygulanacak birkaç adım ile sorunu çözmek mümkündür.

Hatalı Ürün Geldiği Zaman Nereye Başvurulması Gerekir?

İnternetten yapılan alışveriş sonucunda eve gelen hatalı ürün ise bu ürün ‘ayıplı mal’ olarak geçer. Bir ürünün ayıplı mal sayılabilmesi için paylaşılan örneğe uygun olmaması, sitede belirtilen ve sahip olması gereken özelliklere sahip olmaması, satıcının bildirdiği niteliklerden farklı olması ve tüketicinin üründen beklediği faydaları karşılamayan veya ortadan kaldıran ürünler ayıplı mal olarak geçmektedir. Bunlardan hariç sipariş edilen ürünün söylenilen süre içerisinde müşteriye teslim edilmemesi de sözleşmeye aykırı bir davranış sayılmaktadır.

Bu gibi durumlar yaşandığı zaman müşteri iade talebi oluşturabilir, ürün ayıplı olduğu için satıcıdan ayıp oranında bir indirim talep edebilir, satıcıdan masrafları satıcının karşılaması halinde ürünü onarmasını isteyebilir ve eğer mümkünse ürünün ayıpsız misliyle değişiminin yapılmasını isteyebilme hakkına sahiptir. Eğer satıcı müşterisinin bu haklarını kullanmasına engel oluyorsa müşterinin tüketici haklarına başvuru yapması gerekmektedir. Eğer hatalı ürün 6920 liranın altında ise İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulması gerekir. Tüketici Hakem Heyeti’ne bu konudaki uyuşmazlıkları ve kanıtlayıcı belgeleri sunmak gerekir. Gösterilen belgeler incelenir ve daha sonra heyetin verdiği karar ile bir sonuca bağlanır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Online Alışverişte En Sık Yapılan Hatalar

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478