Sanal Kredi Kartları Online Alışverişte Daha Mı Güvenilir? - indirSOFT
e
sv

Sanal Kredi Kartları Online Alışverişte Daha Mı Güvenilir?

avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sanal Karta Bakış ve Online Alışveriş

Sanal kredi kartı kişilerin bankadan alabileceği normal kartlar gibi kart numarası, CVV kodu ve son kullanma tarihi gibi bilgileri olan ancak sadece internette geçerli olan kart türlerinden bir tanesidir. Kişilerin edindiği sanal kredi kartı normalde kullanmakta olduğu kredi kartına bağlı bir karttır. Sanal kredi kartı limiti kullanıcının belirlediği miktar kadar belirlenmektedir. Kullanıcıların sanal karttan yaptığı harcamaları normalde kullandığı fiziki kredi kartının hesabından düşürülmektedir.

Sanal kart sahibi olmak isteyen kişiler sadece müşterisi olduğu bankadan sanal karta sahip olabilmektedir. Yahut sanal kart hizmeti veren Ininal ve Papara gibi sanal kart hizmetleri veren firmalar da mevcut. Bu kartlar müşterisi olunan bankalardan aldığımız sanal kartlardan farklı olarak ön ödemeli kart olarak kullanılmaktadır. Ön Ödemeli kart dediğimiz şey ise, içerisine belli bir miktar para yüklenerek yüklenen miktar kadar paranın harcanması

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

İnsanlar internetten alışveriş yaparken güvenlikleri konusunda endişelenip kart bilgilerini paylaşmak istemeyebilirler. Bu durumu daha güvenilir ve kolay bir hale getirmek için de bankalar çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bu seçeneklerden bir tanesi de sanal kredi kartıdır. Sanal kredi kartı ile internet alışverişi sırasında hesap bilgileri girmek zorunda kalmadan hem hızlı hem de güvenli bir şekilde alışveriş yapmak mümkündür.

Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Sanal kredi kartı kullanabilmek için öncelikle kişinin kendine ait sanal kart oluşturması gerekir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra sanal kredi kartı kullanılmaya başlanabilir. Sanal kredi kartı limiti de belirlendikten sonra normal bir kredi kartı kullanır gibi kullanmak mümkündür. Alışverişten sonra kart limiti sıfırlanabilmekte ve/veya kalan limiti diğer alışverişlerde kullanabilir.  Daha sonra istenildiği taktirde kullanılan sanal kart silinip iptal edilebilir. Bu şekilde tekrar hesabımızdan ödeme almasını istemediğimiz herhangi bir hizmet için parasal risk tamamen sıfıra inmiş oluyor. Bu anlamda sanal kartın kullanımı çok mantıklı.

İnternet Alışverişlerinde Sanal Kredi Kartı Güvenilirliği

Sanal kredi kartları normal kartlara göre daha güvenlidir. Bu durumun sebebi ise gittikçe artan internet alışverişi alışkanlığı ile beraber dolandırıcılıkların da artmasıdır. Bu dolandırıcılığın önüne geçmekte sanal kredi kartı ile mümkündür. Sanal kredi kartlarında alışveriş esnasında herhangi bir kredi kartı bilgileri girilmeden ve sanal kredi kartının limitini isteğe göre belirleme hakkına sahip olma hakkı verdiği için normal kartlara göre daha güvenilir bir sistemdir.

Sanal Kart İle Para Çekilir Mi?

Sanal kredi kartı internet üzerinden sadece online bir şekilde kullanılan bir kart olduğu için nakit para kullanımı yoktur. Sanal kredi kartı bu yüzden sadece internet üzerinde kullanılır.  Ancak biraz dolambaçlı bir yol olarak para çekmek yine de imkânsız değildir.

Şimdi kredi kartımızı Papara ve ya diğer ön ödemeli sanal kart hizmeti veren veren bir karta bağlayıp buraya para aktarabilir ve ön ödemeli sanal karttan paramızı da vadeli/vadesiz mevduat hesabına aktarabiliriz. Peki bu durumda ne kaybımız olur?

 1. Kredi kartından çekilen tutar ile doğru orantılı olarak faiz öderiz.
 2. Para aktarırken komisyon kesilebilir.
 3. Para mevduat hesabına aktarılırken para kesilebilir. (Şuan papara para aktarırken herhangi bir komisyon kesmiyor.)

Sanal Kart Hizmeti Sunan Bankalar

Sanal kart uzun zamandan beri hayatımızın içerisinde olmasına karşın çoğu banka bu uygulamayı kendi müşteri kitlesine sunmaya başlayalı çok da uzun zaman olmadı. Özellikle QNB Finansbank çatısı altındaki Enpara uzun bir süre sanal kart hizmeti vermiyordu. Şuan neredeyse sanal kart hizmeti vermeyen online, kurumsal, katılım vb tüm bankalar hizmet vermekte.

Sanal Kart Hizmeti Veren Bankaların Listesi

 1. Ziraat Bankası
 2. İş Bankası
 3. Garanti Bankası
 4. Enpara
 5. Denizbank
 6. Akbank
 7. Kuveyttürk
 8. İngbank
 9. Teb Bankası
 10. Papara (Papara bir banka değil, ön ödemeli karttır.)
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Instagram

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478