Online Alışverişte Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? - indirSOFT
e
sv

Online Alışverişte Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Online alışveriş yaparken her alışveriş sitesinde kapıda ödeme mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple banka ve kredi kartları ile ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Eğer herhangi bir banka veya kredi kartına sahip olmayan kişiler bu ödeme seçeneğini kullanamazlar. Bir banka veya kredi kartına sahip olan kişilerin ise kullandığı kartlarının online alışverişte kullanıma açık olması gerekmektedir. Eğer açık değilse bağlı olunan bankanın müşteri temsilcileri aranarak kullanılan kredi kartının internet alışverişine açılmasının onayı verdikten sonra kullanmak mümkündür. Aramak istemeyen kişiler ise bankanın mobil uygulamasına giriş yaparak online işlemler seçeneğinde kredi kartı için internet alışverişi onayı verilebilir.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kişiler bu alışverişi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için bazı şeylere dikkat etmeleri gerekir. Kredi kartı ile online alışveriş işlemi gerçekleştirildikten sonra yapılan alışverişin online fatura bilgilerini ve kredi kartının hareketlerini daha sık bir şekilde kontrol etmek gerekir. Çünkü mağazalar eğer kampanya dönemi veya indirim dönemi gibi yoğun bir dönemdeyse faturalarda bazı sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden bir sorun yaşanması halinde bu belgeler tüketicinin elinde olursa kolaylıkla itiraz etme hakkına sahip olunabilir. Alışveriş yapılan internet sitesinin de güvenilirliğini ve itibarını çok iyi bir şekilde araştırmak gerekmektedir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde tüketiciler genellikle taksit seçeneğini kullanmaktadır. Bu durumda da bankadan bankaya değişen bir faiz oranı bulunmaktadır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin taksit ile bir ürün alındıysa kart ekstresi geldiği zaman taksit miktarının hepsinin ödenmesi daha iyi olur çünkü diğer türlü olduğu zaman hem kart taksiti hem de asgari ödeme olursa iki kez faiz yükü altına girilmiş olunur.

Kredi kartı ile alışveriş yapmak için önce ödeme ekranına gerekli olan kart bilgileri girildikten sonra ister tek çekim ister taksitli çekim şeklinde alışveriş yapılabilir. Ancak kart şifresi isteyen sitelere güvenmemek gerekir. Online alışveriş sırasında ödemeler mağaza gibi kasa sırası beklemeden kolay bir şekilde gerçekleşir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

İnternetten Hatalı Ürün Geldiği Zaman Ne Yapmak Gerekir?

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478