Mikro Kredi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? - indirSOFT
e
sv

Mikro Kredi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mikro kredi, Türkiye’de geliri olmayan ve çalışmayan kadınların çalışma hayatının olması için verilen bir kredi türüdür. Teminatsız ve kefilsiz bir şekilde kadınların kullanabileceği mikro kredi’dir. Sivil toplum örgütleri, belediyeler ve kurumlar kendi işini kurmak isteyen kadınlara bu krediyi vermektedir. Mikro kredi sistemine göre 1000 lira’dan başlayarak 15.000 lira’ya kadar kredi verilmektedir. Mikro kredi, kadınlar için istihdamın sağlanması adına düzenlenen bir sistemdir. Özellikle girişimciliği desteklemek ve yoksulluğu azaltmaya yönelik bir çalışmadır. Bu sayede dar gelirli vatandaşların en aza inmesi için Mikro Kredi imkanı sağlanmaktadır.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi almak için 18 ile 57 yaşında olma şartı bulunmaktadır. Bireysel olarak koşullara uygun kişilere minimum 1.000 lira, maksimum 50.000 lira kredi verilmektedir. Peki, mikro kredi nasıl alınır? Bunun için ilk olarak ikamet ettiğiniz mahalle de 5 kadın ile aynı fikir koşulu doğrultusunda iş yapmaya karar vermeniz gerekmektedir. Fakat anne-kız, hala-yeğen, gelin-görümce veya kardeşler aynı grupta yer alamaz. Dolayısı ile akraba bağınızın olmadığı komşularınız ile Mikro kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu süreçte ilk önce TGMP personeline işletme fikrinizi anlatmanız gerekmektedir. İşiniz için gerekli olan kredi miktarını belirleyerek TGMP personeline söylemeniz gerekmektedir. Daha sonra kurmuş olduğunuz 5 kişilik grubunuzun 3 gün boyunca eğitim görmesi ve Mikro kredi geri ödeme hakkında bilgilendirilmesi gerçekleşmektedir. Son olarak düzenlenecek tören ile Mikro kredi sizlere verilmektedir.

Mikro Kredi Kimlere Verilir?

Mikro kredi kimlere verilir? sorusu hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Öncelikle kişinin yoksul olduğunu, gelirinin olmadığını ve yardıma muhtaç olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Dolayısı ile bu kredi türüne başvuru yapacak kişinin yoksul olması şarttır. Daha sonra finansal desteği olmayan ve kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara Mikro kredi verilmektedir. Ev hanımları da bu imkandan faydalanmaktadır. Mikro kredi desteği almak isteyen kişilerin kurumun yetkili olan kişiye fikrini anlatmalıdır. Mikro kredi almak için yetkilileri ikna etmek ve başarılı bir proje sunması gerekmektedir. Üç günlük eğitim sürecinden sonra kişiye kredi imkanı verilmektedir. Bu eğitim de ödeme koşulları ve planları yer almaktadır. İlk başvuru da 1.000 liralık Mikro kredi verilir. Daha sonra Mikro kredi için tekrar başvuru yaparak daha yüksek miktar da kredi imkanını elde edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478