İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları - indirSOFT
e
sv

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternetten alışveriş yapmak mağaza alışverişine göre daha kolay olduğu için ve zamandan tasarruf sağladığı için sıklıkla tercih edilen bir alışveriş şeklidir. İnternetten alışveriş her ne kadar tercih edilse de bu alışverişin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Alışverişin Avantajları Nelerdir?

İnternetten alışveriş yapmanın avantajları aslında dezavantajlarına göre daha fazladır.

İlk olarak internet alışverişi yaparken mağaza alışverişinde olduğu gibi gezerken ve istenilen kıyafeti ararken yorulma ihtimali yoktur. Çünkü oturduğumuz yerden istediğimiz mağazayı ve kıyafetlerini incelemek mümkündür. Bu özelliği ile beraber internet alışverişi kişilere zamandan da tasarruf sağlamaktadır.

Kalabalığa girmeden, kasa sırası beklemeden, fiziksel ve zihinsel olarak yorulmadan, deneme ve çıkarma ile uğraşmadan kolay ve hızlı bir şekilde alışveriş mümkündür.

Bir diğer avantajı ise mağazalar kapalıyken bile internetten alışveriş yapabilmektir. Normalde mağaza kapanana kadar yapmamız gereken alışverişi internette yaptığımız zaman herhangi bir saat sınırı olmamaktadır.

İnternetten alışverişin diğer olumlu yanı da mağazaların kendi sitelerine veya diğer alışveriş sitelerine üye olunduğu zaman mevcut kampanya ve indirimlerin bildirim olarak gelmesi sayesinde kolay bir şekilde haberdar olabilmektir.

İnternet alışverişlerinde beğendiğimiz bir ürünün diğer mağazalardaki fiyat karşılaştırmasını çok daha kolay bir şekilde yapmak mümkündür.

Küçük şehirlerde, ilçelerde veya köylerde yaşayanlar için internet alışverişi büyük bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Yaşadığı yerlerde alışveriş yapmak istedikleri mağaza olmayan kişiler internetten kolayca mağazaya ulaşıp istedikleri alışverişi yapabilmektedir. Mağaza alışverişinde daha pahalı olan ürünler internet sitelerinde daha uyguna gelmektedir.

Alışverişin Dezavantajları Nelerdir?

İnternetten alışverişin dezavantajları ise bazı alışveriş siteleri sanılanın aksine dolandırıcı çıkabilir ve ödenen paranın boşa gitme ihtimali vardır. Sipariş edilen ürün eve geldiği zaman yanlış veya hatalı gelebilir. Bir diğer dezavantaj ise beğenilen ürün denemeden alındığı için bedeni konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Kalıbı görülmeden alındığı için beklenilenden daha bol veya daha dar gelme ihtimali vardır. Elbise alınırsa eğer denendiği zaman boyu uzun veya kısa gelebilir. İnternetten alışverişin bir diğer dezavantajı ise ihtiyaç olmamasına rağmen görüp beğenilen bir elbise alma ihtiyacı hissedilir ve gereksiz alışveriş yapılabilir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478